April 06, 2017

Wczoraj, w czwartek 6 kwietnia zmarł Profesor Jerzy Vetulani

Straciliśmy wyjątkowego człowieka, wybitnego polskiego neurobiologa, biochemika, specjalistę w zakresie funkcjonowania ludzkiego mózgu, fundatora i współzałożyciela CogniCoalition Fundacji na Rzecz Zdrowego Mózgu. Po długim pobycie w szpitalu i walce z ciężkimi obrażeniami odniesionymi w wypadku samochodowym, Profesor Vetulani zmarł. To ogromna strata dla naszej fundacji, środowiska naukowego, świata medycyny.

Profesor Jerzy Vetulani urodził się w 1936 r. w Krakowie. Był autorem kilkuset prac badawczych, które zyskały światowy rozgłos. W 1983 roku został laureatem Międzynarodowej Nagrody Anna Monika II klasy za badania nad procesem działania elektrowstrząsu. Był także współtwórcą mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych. Został odznaczony Złotym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Był członkiem honorowym Indian Academy of Neurosciences i Oxford Neurological Society.

Profesor prowadził cieszący się popularnością blog „Piękno neurobiologii”. Słynął także z licznych publikacji na arenie międzynarodowej. Opowiadał się za legalizacją marihuany i krytykował obostrzone przepisy dotyczące narkotyków, argumentując to niską szkodliwością i właściwościami leczniczymi. Był również jednym ze współtwórców legendarnej Piwnicy pod Baranami.

 

Profesor Jerzy Vetulani związany był z CogniCoalition Fundacją na Rzecz Zdrowego Mózgu od początku jej działalności. Miał dużo planów i pomysłów związanych z fundacją. Mimo swojego wieku, zarażał ludzi fundacji energią i optymizmem. Wspominamy Go jako niezwykle dowcipnego, wyrozumiałego i cierpliwego. Zawsze otwartego na pomysły. Mimo swojej pozycji naukowej nigdy nie budował dystansu wobec innych osób. Dzielił się chętnie swoją wiedzą. Miał poczucie misji tego co robi.

 

Jesteśmy wstrząśnięci informacją o śmierci Profesora.

Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi zmarłego.

 

CogniCoalition

Fundacja na Rzecz Zdrowego Mózgu

Please reload

March 09, 2017

Tydzień Mózgu w Krakowie

Konferencja „Mózg i zaburzenia jego funkcjonowania”

Auditorium Maximum UJ, 13-19 marca 2017

Tydzień Mózgu organizowany jest od 1999 r. w Krakowie, w ramach międzynarodowego Brain Awarness Week. Impreza ta ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z prawidłowym i patologicznym funkcjonowaniem mózgu oraz podkreślenie konieczności badań w tej dziedzinie ze względu na duży wpływ zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu na jakość życia. Konferencja ma także na celu popularyzację nauki i stwarza możliwość do dyskusji nad obecnym stanem wiedzy na temat mózgu. Odbywa się w formie cyklu wykładów w których udział biorą neurobiolodzy, neurolodzy, studenci oraz uczniowie szkół średnich.

 

Plan wykładów:

13 marca - „Zioło, które leczy”
Dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak (Instytut Farmakologii PAN w Krakowie)


14 marca - „Jak bardzo możemy podglądać swój mózg i po co to robić?”
Dr Mariusz Stasiołek (Instytut Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi)

15 marca   „Rola diety w leczeniu chorób neurodegeracyjnych”
Dr hab. Zuzanna Setkowicz (Uniwersytet Jagielloński)

16 marca - „Uzależnienia”
Prof. dr hab. Ryszard Przewłocki (Instytut Farmakologii PAN w Krakowie)

17 marca - „Nałogi behawioralne - seksoholizm, pracoholizm i nałogowe zakupy”
Dr Bogusław Habrat (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)

18 marca - „O tzw."MEDYCZNEJ MARIHUANIE" bez zacietrzewienia ideologicznego”
Dr Bogusław Habrat (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)

19 marca - „O chorobach psychicznych, alkoholu i myszach...”
Dr hab. Katarzyna Radwańska (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie)

Please reload

February 28, 2017

Światowy Tydzień Mózgu w Łodzi

14-18.03.2017, CDUM ul. Pomorska 251

Światowy Tydzień Mózgu to świetna okazja, aby w pędzie codziennych spraw zatrzymać się i zastanowić, czy odpowiednio dbamy o swój mózg? Czy o jego budowie i działaniu wiemy wystarczająco dużo, aby faktycznie móc zadbać o ten najważniejszy organ w naszym ciele?

Młoda Farmacja Łódź po raz kolejny organizuje w Łodzi obchody Światowego Tygodnia Mózgu.

W dniach 14-18 marca zapraszamy na wykłady otwarte.

 

Never ending story… czyli nowe związki psychoaktywne - pod tym hasłem 14 marca  zostanie przeprowadzony wykład prof. dr hab. n. farm. Jolanty Zawilskiej. Wśród pierwszych 100 uczestników zostanie wylosowane 7 osób, które otrzymają najnowszą publikację Dopalacze i leki OTC - nowi gracze na scenie związków psychoaktywnych  (J. Zawilska, D. Andrzejczak, J. Wojcieszak).

 

15 marca Alicja Czyrska (Instytut Psychologii PAN, CogniCoalition Fundacja na Rzecz Zdrowego Mózgu) odpowie na pytanie: Czy mamy wielozadaniowe mózgi? W tym dniu na wykładowej scenie pojawi się także dr n. farm. Aleksandra Karmańska, która przedstawi Dietę dla mózgu. 15 marca również można wrócić do domu z ciekawymi zdobyczami - wśród pierwszych 100 uczestników wykładu rozlosujemy 6 osób, które otrzymają przepisy opracowane przez mgr dietetyki Izabelę Nowak na potrawy korzystne dla mózgu.

 

18 marca 2017 zostaną rozgrzane lewe półkule mózgu uczestników. Zapraszamy do udziału w rozgrywce Pół kroku do sudoku. Trzy plansze, trzy poziomy trudności i Ty przeciwko nim! Dla trzech najszybszych osób nagrody ufundowane przez Fundację na Rzecz Zdrowego Mózgu.

Please reload

February 28, 2017

Schizofrenia Forum

W dniach 9 -10 marca 2017 w Warszawie zostanie zorganizowana 20-ta, jubileuszowa konferencja poświęcona problematyce diagnozowania oraz leczenia zaburzeń psychotycznych, głównie schizofrenii.

Konferencja organizowana jest przez Fundację III Kliniki Psychiatrii “Syntonia”. Tematem konferencji będzie “Psychoza niejedno ma imię”. W programie zostanie ukazane różnicowanie pomiędzy schizofrenią czy innymi zaburzeniami psychotycznymi, a zaburzeniami z kręgu chorób afektywnych. Gościem honorowym konferencji będzie prof. Jerzy Vetulani, który poprowadzi wykład “Czy schizofrenia jest na pewno schizofrenią?”.

Please reload

February 22, 2017

Tydzień Mózgu w Tychach

VERSO Centrum Pomocy Psychologicznej Terapii i Edukacji Justyna Rutkowska to Organizator Tygodnia Mózgu w Tychach, który odbędzie się w dniach od 13 do 19 marca 2017 r.

VERSO, jako pierwsza placówka w Tychach organizuje "TydzieńMózgu" – wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, popularyzujące wiedzęna temat mózgu. Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z prawidłowym i patologicznym funkcjonowaniem mózgu oraz podkreślenie konieczności badańw tej dziedzinie ze względu na duży wpływ zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu na jakość życia. Od 2016 r. VERSO realizuje pionierski projekt "Integracja Życia - lepiej kochać, pracować i być", którego celem jest uwrażliwianie ludzi w kierunku rozumienia i dbania o swoje zdrowie emocjonalne, psychiczne oraz fizyczne. Centrum współpracuje z wielospecjalistyczną kadrą w dziedzinie psychologii, medycyny, sztuki i biznesu. Prowadzi szkolenia i konsultacje w sześciu obszarach: pomoc psychologiczna, psychoedukacja, rozwój osobisty, grupy wsparcia, ochrona zdrowia i psychoonkologia.

Please reload

June 30, 2016

Posiedzenie inauguracyjne Rady Programowej Fundacji na Rzecz Zdrowego Mózgu

1 lipca 2016 roku zainaugurowała działalność CogniCoalition Fundacja Na Rzecz Zdrowego Mózgu, której celem jest zwiększenie świadomości Polaków w zakresie roli dobrej kondycji mózgu. Utrzymanie jego sprawności to szansa na uniknięcie wielu chorób, które nasilają się w drugiej połowie życia.

Celem działań CogniCoalition Fundacji Na Rzecz Zdrowego Mózgu jest podjęcie tematu zbyt wczesnego starzenia się tego organu i wskazanie rozwiązań, które umożliwią utrzymanie go w optymalnej formie przez długie lata.

Please reload